Volejte ZDARMA po–pá od 8 do 16 hodin: 800 888 101 nebo pište na info@ait-cesko.cz

Zpět na články

Jak vytápět pomocí klimatizace?

Rádi bychom si pořídili klimatizaci, která by v bytě zajišťovala chlazení i vytápění. Je to možné?

Zbyněk R., Brno
Pokračovat ve čtení

Petr Bareš Jednatel společnosti

Ano, je to možné. Jakákoli klimatizace z naší nabídky dokáže příležitostně přitápět, a to pouhým stisknutím jednoho tlačítka. Díky příznivé ceně, snadné regulaci a pohodlné manipulaci tak bude vaším oblíbeným společníkem v průběhu celého roku.

Jaké jsou hlavní benefity tohoto způsobu vytápění?

  • Cena – kvalitní klimatizaci dnes můžete sehnat za relativně nízkou pořizovací cenu. Navíc ušetříte i během jejího provozu, protože nedochází k topení přímo elektrickou energií. Oproti přímotopům se tak jedná o třetinové náklady na vytápění.
  • Dotace – při dodržení určitých podmínek lze získat dotaci až 60.000 Kč v programu „Nová zelená úsporám“
  • Rychlost – teplý vzduch, který se nachází ve vnitřní jednotce, je k dispozici prakticky ihned po stisknutí tlačítka. Nemusíte tedy čekat několik hodin, než se vám místnost vyhřeje na příjemnou teplotu. Klimatizace toto vyřeší během 3-5 minut. Většina novějších modelů dnes navíc disponuje připojením k Wi-Fi, a tak si můžete pomocí aplikace zatopit ještě před návratem z práce.
  • Jednoduchá instalace
  • Čištění vzduchu – pokud zvolíte správný model, pak může vaše klimatizace bez problémů zastoupit i čističku vzduchu. Speciální filtry dokáží zachytit i ultra jemné částice a redukovat výskyt virů, bakterií a alergenů. Je pro vás tato funkce důležitá? Podívejte se do naší nabídky na model PURE.
  • Ušetří váš čas – už vás nebaví čekat věčnost na roztopení radiátorů či podlahového topení? Nechcete neustále shánět suché dřevo, pravidelně přikládat do ohně, vybírat popel a dennodenně likvidovat prach z krbu, který je úplně všude? S klimatizací stačí zmáčknout tlačítko a topíte. Jednoduše, pohodlně, rychle a bez práce.

Princip vytápění klimatizací

Je třeba uvědomit si, že klimatizace je ideální jako doplňkový, nikoli primární zdroj tepla. Hledáte-li zařízení, které vám zajistí plnohodnotné vytápění, případně ohřev teplé užitkové vody, doporučujeme zvolit klasické tepelné čerpadlo fungující na principu vzduch/voda – např. nové EHS Mono HT Quiet.

Klimatizace je v podstatě tepelné čerpadlo vzduch-vzduch. Pracuje na stejném principu jako každé chladicí zařízení, na principu výměny a přesunu energií. Pokud chceme chladit, odčerpáváme z místnosti teplo. V případě, že chceme vytápět, změní se pouze způsob distribuce tepla – vnější jednotka se ochlazuje pomocí okolního vzduchu, zatímco vnitřní jednotka se ohřívá a pomocí ventilátoru rozptyluje teplo do místnosti.

Jak klimatizaci používat, aby bylo vytápění co nejefektivnější?

Znáte ta jarní a podzimní rána, kdy je vstávání z postele ve vychlazené místnosti doslova za trest? Chodíte večer brzy spát, protože už to není doma ani na mikinu? Klimatizaci můžete zapnout kdykoli, třeba jen na 15 minut. Vyplatí se nejvíce právě v přechodných obdobích, kdy je potřeba regulovat intenzitu vytápění v závislosti na rychle se měnící venkovní teplotě.

Na co je třeba dávat pozor?

  • Vysoušení – mějte na paměti, že klimatizace vysouší vzduch v režimu chlazení i vytápění. Pokud ji tedy nemáte umístěnou v prostoru s větší vlhkostí, doporučujeme místnost vybavit také zvlhčovačem vzduchu. Tím předejdete vysychání očí, škrábání v krku, svědivé kůži a dalším nepříjemným problémům, které suchý vzduch způsobuje.
  • Proudění vzduchu – teplý vzduch se hromadí u stropu. Je tedy možné, že se budete potýkat s prouděním vzduchu více, než v případě radiátorů nebo podlahového topení. Pokud budete chtít využívat klimatizaci primárně na vytápění, pak doporučujeme tzv. parapetní jednotky. Ty se dají umístit k podlaze a proudění vzduchu pak funguje úplně stejné, jako u klasických radiátorů.
  • Hlučnost – ať už používáte klimatizaci pouze na ochlazení místnosti nebo pomocí ní prostor i vytápíte, pamatujte, že ventilátory jsou slyšet víceméně vždy. Je tedy třeba vybrat kvalitní klimatizaci, jejíž hlučnost nebude na obtíž vám ani vašim sousedům. Samsung klimatizace jsou nejen v tomto ohledu ideální volba – se svými 16 dB zní jako příroda za absolutního bezvětří a jsou díky tomu ideální i do ložnice.

Chcete si čas od času přitopit v bytě, rodinném domě nebo menší kanceláři? Líbilo by se vám přijet na chatu a  během chvilky být v teple i bez použití dřeva a zápalek? Napište nám. My vám pomůžeme s výběrem správné klimatizace a zdarma pro vás vytvoříme kalkulaci.

Napište nám